ADK.org.tr

..::  Kulübümüz » ADB ve KMT Sınavları  ::..
 ADB ve KMT YETERLİLİK BELGESİ SINAVLARI Simge Durumuna Getir 

 

 ADB ve KMT Sınavları
 

 Amatör Denizci Belgesi - ADB ve Kısa Mesafe Telsiz Operatörü Yeterlik Belgesi - KMT sınavları yazılı ya da çevrimiçi  olarak yapılmaktadır. Her iki sınav türünde de çoktan seçmeli test yöntemi uygulanmaktadır.

Yazılı sınavlar, çevrimiçi sınav uygulanamayan yörelerde,  Şubat, Mayıs, Ağustos ve Kasım aylarında yapılmakta ve sınav tarihi ile yerleri, en az bir ay öncesinden Amatör Denizcilik Federasyonu’nun www.adf.org.tr sitesinde “Duyurular” sayfasında açıklanmaktadır.

Bilgisayarla gerçekleştirilen çevrimiçi sınavlar gerekli koşullara sahip Amatör Denizcilik Federasyonu üyesi dernekler tarafından başvuru sayısına bağlı olarak düzenli ve sık aralıklarla yapılmaktadır. Çevrimiçi sınav yerleri ve tarihleri, “Başvuru ve İşlemler” bağlantısından sisteme kayıt olunarak öğrenilebilir.

Sınavlara katılmak için başvuru işlemlerinin Amatör Denizcilik Federasyonu’nun  https://adf.denizcilik.gov.tr/adfsbs  adresindeki sınav sitesi üzerinden çevrimiçi yürütülmesi gerekmektedir. Bilgisayar deneyimi yeterli olmayan adaylar ADF üyesi kulüplerden destek alabilirler.

Sınava girmek isteyenler, sınav yöntemine göre hazırlanmış olan,

"ÇEVRİMİÇİ SINAV BAŞVURU YÖNTEMİYLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME"(SIK ARALIKLARLA YAPILIR)
 
"YAZILI SINAV YÖNTEMİYLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME" (YILDA 4 KEZ YAPILIR)

Bağlantılarındaki açıklamalardan tercih ettikleri sınav yöntemine uygun olanı okumalı ve daha sonra
“BAŞVURU ve İŞLEMLER” bağlantısından sınav sistemine kayıt olarak gerekli işlemleri sürdürmelidirler

18 yaşından küçük adayların ADB sınavına girebilmeleri için 14 yaşını bitirmiş olmaları ve sınava velisi/vasisi tarafından düzenlenmiş noter onaylı bir muvafakatname ile gelmeleri gerekmektedir. Muvafakatname örneğine bu sitede yeralan "Belgeler" sayfasından erişebilirsiniz.

KMT sınavına girmek için adayın en az 17 yaşını tamamlamış olması gerekir, veli/vasi muvafakatnamesi aranmaz. Ancak sınavı başaran adaya 18 yaşını doldurmadan KMT Yeterlik Belgesi verilmez.

ADB sınav soruları, Amatör Denizci Elkitabı (ADEK), Denizde Çatışmayı Önleme Tüzüğü ile Semboller ve Kısaltmalar yayınlarına uygun olarak ADB Soru Bankası'ndaki örnekler veya benzerleri arasından seçilir. Bu sitede yayımlanan “ADB Örnek Sorular" yalnızca örnektirler. ADEK'te yapılan düzeltme, değişiklik ve güncellemelere bu sitede yeralan "Amatör Denizci El Kitabı Düzelti ve Değişiklikler" bağlantısından erişilebilir.  ilk yardımla ilgili sorular bu düzeltmelere göre hazırlanmaktadır.

KMT sınav soruları, bu sitede yayımlanan "KMT Sınavı Çalışma Notları"içeriği ile KMT Soru Bankası'ndaki örnekler veya benzerleri arasından seçilir. Bu sitede yayımlanan “KMT Örnek Sorular" yalnızca örnektirler.

Sınav süreleri ADB için 60 dakika, KMT çin 30 dakikadır.

Çevrimiçi ADB sınavında kullanılacak çalışma haritası, kurşun kalem, silgi, kalemtıraş, paralel veya cetvel ve gönye ile pergel sınav yerinde bulunur, sınavdan önce dağıtılır,sınav bitiminde toplanır.

Adaylar sınav sonuçlarını, sınavdan hemen sonra çevrimiçi sistemden öğrenebilirler.

Sınav sonuçlarına, sonuçların belli olmasını izleyen 15 gün içinde, gerekçeleri belirtilerek yazılı olarak itiraz edilebilir. İtirazlar iadeli taahhütlü postayla gönderilmek zorundadır.

Sınavda başarılı olan adaya ADB ya da KMT Operatör Yeterlik Belgesi hazırlanabilmesi için gereken evraklara ilişkin bilgi çevrimiçi sınav sitesinde bulunabilir.

Bu sitenin "Sıkça Sorulan Sorular" sayfasında sınavlarla ilgili ek bilgilere ulaşılabilir..

BAŞVURU ve İŞLEMLER

  

 ÇEVRİMİÇİ BAŞVURU YÖNTEMLERİYLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME Simge Durumuna Getir 
ÇEVRİMİÇİ SINAVA BAŞVURU YÖNTEMİYLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME

LÜTFEN BU BİLGİLERİ SONUNA KADAR OKUYUNUZ
UYARILARI DİKKATE ALINIZ...
                                                Ayrıntılı bilgi için lütfen tıklayınız.

Bazı bilgisayarlarda kurulu programlar nedeniyle sisteme girerken ekrana aşağıdaki görüntü gelmektedir. Bu durumda işleminizi başlatabilmek veya devam edebilmek için lütfen "Continue to this website (not recommended)"/ Bu web sitesine devam et (önerilmez)” yazan seçeneğini tıklayınız.

(ÖNEMLİDİR: Lütfen https://adf.denizcilik.gov.tr/adfsbs adresini bilgisayarınızda güvenilir siteler arasına kaydediniz, e-posta trafiğinde iletilerin kaybolmasını veya engellenmesini önlemiş olursunuz.

Şekil 1

UYARI:

 
Sınava başvuracaksanız kullanıcı kaydınızla birlikte sınav başvurunuzu bir seferde ve kesintisiz tamamlamak için önce
 
a)      Güncel bir vesikalık fotoğrafınızı, şekil 11 üstündeki kırmızı renkte yazılı açıklamayı dikkate alarak bilgisayarınıza aktarmış olmalısınız.
b)      Şekil 28 altındaki açıklamayı dikkate alarak sağlık raporunuzu alıp bilgisayarınıza aktarmış olmalısınız.
Sınav ücretini havale yoluyla ödeyecekseniz
 
c)       (ADB için 100 YTL, KMT için 100 YTL), şekil 19 altındaki açıklamaları dikkate alarak  ADF'nin Akbank Yeşilköy Şubesindeki (şube kodu 250) 54326 numaralı hesabına yatırmış olmalısınız
 
Sınav ücretinikredi kartıyla ödeyecekseniz (c) deki işleme gerek kalmayacaktır.  
ADB ve KMT sınavlarına bilgisayar ortamında çevrimiçi başvuru için izlemeniz gereken yol aşağıda anlatılmıştır.
"ADF Çevrimiçi İşlemler" bağını seçtiğinizde ekranınıza aşağıdaki görüntü gelecektir.

Şekil 2
Sisteme ilk kez kaydolacaksınız, bu nedenle YENİ KULLANICI yazısını tıklayınız, aşağıdaki örnek görüntü gelecektir.

UYARI: Daha önce kullanıcı kaydı oluşturup kimlik bilgilerinizi girdiyseniz; sistem yeni-değişik-aynı kullanıcı adıyla aynı kimlik bilgilerinizi kaydetmeyecektir, yeni kullanıcı kaydı açmayınız, sisteme daha önce onaylanan kullanıcı adınızla girip işleminize devam ediniz.
Şekil 3

ÖNEMLİDİR: Şifreniz harf ve rakam birleşimi en az 7 karakterden oluşmalıdır. Şifrenizi tanımlarken büyük veya küçük harf kullanabilirsiniz. Ancak büyük harflerle yazdığınızı şifrenizi daha sonra küçük harflerle girmek isterseniz sistem tanımayacaktır. Örnek: İSMET956 olarak belirlediğiniz şifrenizi sisteme girerken ismet956 olarak yazmayınız.

UYARI:
KULLANICI ADINIZI VE ŞİFRENİZİ UNUTMAYINIZ, NOT EDİNİZ. BU BİLGİYE SÜREKLİ İHTİYACINIZ OLACAKTIR.


Kaydet yazan yeri tıklayınız ve devam etmeden önce e-postanızı kontrol ediniz,
LutfenCevapVermeyiniz@adf.denizcilik.gov.tr den aşağıda örneklenen mesajı alınız.
Şekil 4
Lütfen tıklayınız yazan satırı tıklayınız.

Şekil 5


Yönlendirildiğiniz sayfada kullanıcı adınızı yazarak onaylayınız, kullanıcı kaydınızı etkinleşmiş olacaktır.

Şekil 6
Sisteme Giriş yazısını tıklayınız, ekranınıza aşağıdaki örnek görüntü gelecektir.
Şekil 7


Örnekte olduğu gibi Kullanıcı adınızı ve şifrenizi yazınız
Giriş'i tıklayınız sisteme giriniz. Kimlik bilgilerinizi kaydedeceğiniz aşağıdaki görüntü gelecektir.

Şekil 8
 
Sınavla ilgili bütün işlemlerde T.C. kimlik numarası esas alınmaktadır; bu bilginin doğruluğundan emin olmalısınız. TC kimlik numaranızı http://tckimlik.nvi.gov.tr/Web/VerifyIdentityNumber.aspx adresinden kontrol edebilirsiniz veca TC kimlik numaranızı http://tckimlik.nvi.gov.tr/Web/QueryIdentityNumber.aspx adresinden öğrenebilirsiniz. Ekrandaki diğer bilgileri de tamamladıktan sonra Ekle yazısını tıklayınız, yazdığınız bilgiler eksik veya hatalı değilse aynı ekrana Kayıt eklendi Mesajı gelecektir.

UYARI;
  • Çevrimiçi sistem aynı TC kimlik numarasıyla birden fazla kullanıcı kaydına izin vermeyecektir. Bu nedenle kimlik bilgilerinizi hangi kullanıcı adıyla kaydettiyseniz bundan sonraki bütün işlemlerinize aynı kullanıcı adıyla devam edeceğinizi unutmayınız.
  • Kimlik bilgilerinizi kaydettikten sonra da hata görüyorsanız, aşağıdaki örnek ekranda gördüğünüz Değiştir yazan yeri tıklayarak düzeltebilir ve yeniden kaydedebilirsiniz. Sınav başvurunuz onaylandıktan sonra bilgilerinizi değiştirmeniz mümkün değildir bu nedenle sınava başvurmadan önce bilgilerinizi kontrol etmeniz önerilir.
Şekil 9

İletişim bilgilerinizi girmek için ekranın üst bölümündeki Kullanıcı menüsünden İletişim bilgilerini seçiniz, gelen ekranda istenen bilgileri doğru ve eksiksiz yazınız, Ekle yazan yeri tıklayarak kaydediniz, ekrana iletişim bilgilerinizin kaydedildiğine ilişkin bilgi gelecektir. Bilgilerinizde hata görüyorsanız Değiştir yazan yeri tıklayarak bilgilerinizi düzeltebilirsiniz.

UYARI: İletişim bilgilerinin adaya ait olması zorunludur, lütfen başka bir kişi veya kuruluşa ait bilgileri kullanmayınız.


Şekil 10

Şimdi sıra sisteme vesikalık fotoğrafınızı eklemeye geldi. Bunun için ekranın üst bölümündeki Kullanıcı menüsünden Fotoğraf değiştirme seçeneğini tıklayınız.
UYARI: İşleminize devam etmeden önce bilgisayarınıza; vesikalık ve güncel bir fotoğrafınızı aktarmış olmalısınız. (Fotoğraf, JPEG türünde 600 DPI çözünürlüğünde, 28 mm boyunda ve 23 mm eninde olmalı ve boyutu 64 KB den küçük olmalıdır.) İstenen nitelikte bir fotoğrafınızı bilgisayarınıza aktardıktan sonra ekrandaki Browse tuşuna basınız, fotoğrafınızı kaydettiğiniz yerden seçiniz ve ekrandaki yükle yazısını tıklayınız.
Şekil 11
Eğer bir yanlışlık söz konusu değilse ekrana Resim kaydedildi mesajı gelecek ve ekranınızda aşağıdaki örnekte olduğu gibi kaydettiğiniz fotoğrafınız görülecektir.
Şekil 12

Kimlik ve iletişim bilgilerinizi kaydedip fotoğrafınızı aktardıysanız sınava Kullanıcı menüsünden Sınav Başvurularım'ı seçiniz, ekranınıza aşağıdaki örnek görüntü gelecektir. Girmek istediğiniz sınavı seçiniz ve adımları izleyiniz.
Şekil 13
Örnekte ADB sınavı seçilmiş ve sonraki adıma geçilmiştir.
 
Şekil 14


Yeni Başvuru seçeneğini tıkladığınızda sınava hangi yöntemle gireceğinizi belirleyen seçenek ekranı gelecektir.
Şekil 15
Sınav yöntemini seçiniz ve Sonraki Adım’ı tıklayınız.
Şekil 16
Sınav yerini seçiniz ve Sonraki Adım’ tıklayınız.
Şekil 17
 
 
Ekranınızdaki bilgiler İsteğinize uygun değilse önceki adımı tıklayarak başvurunuzu düzeltebilirsiniz. Seçtiğini sınav, sınav yöntemi ve sınav yerinizi isteğinize uygunsa başvuruyu kaydet yazan yeri tıklayınız ekranınıza aşağıdaki görüntü gelecektir.
(Adayınız örnek başvurusunda, ADB sınavına İstanbul-Ataköy’de çevrim içi yöntemle girmek istemiştir)
Şekil 18
Tamam yazan yeri tıkladığınızda ödeme sayfasına yönleneceksiniz.
A) Ödemenizi ADF hesabına havale edecekseniz
Şekil 19
Açıklama ve UYARI:
Başvuruların kabul edilebilmesi sınav ücretinin ADF'nin Akbank Yeşilköy Şubesindeki (şube kodu 250) 54326 numaralı hesabına yatırılmış olması ve karşılığında alınacak dekont bilgilerinin başvuruya aynen işlenmiş olmasına bağlıdır.
Bu hesaba Akbank şubelerinden yapılan havaleler ücretsizdir. Havale için ücret istenirse görevliye işlemin "5017-18 özel havale sistemi kod numarası"nı veriniz. Lütfen; birden fazla kişinin sınav ücretini tek dekontla yatırmayınız. Başkası için sınav ücreti yatıracaksanız kendi adınızla yatırmayınız; adayın ad ve soyadıyla yatırınız.
Ödeme sırasında dekontun "açıklama" hanesine, gireceğiniz sınavın adı (ADB veya KMT veya ADB/KMT) ve TC kimlik numaranızı yazdırınız.
Ödeme yönteminizi seçerek sonraki adımı tıkladığınızda ekranınıza ödeme bilgilerinizi yazacağınız bölüm gelecektir.
Şekil 20
Dekont üzerine yazdırdığınız açıklamayı değiştirmeden sizden istenen bilgileri yazınız (Dekont numarası bölümüne altı haneli numarayı giriniz) ve sonraki adımı tıklayınız. 
Şekil 21
Tamam yazan yeri tıkladığınızda aşağıdaki örnekte olduğu gibi başvurduğunuz sınavı göreceksiniz.
UYARI :
Ödeme bilgilerinizin ve başvurunuz onaylandığını onay kutucuğundan takip edebilirsiniz.
Sınav ücretinizin (havale yöntemiyle yaptıysanız) ödeme bilgisi ve sınav başvurunuz onaylanana kadar bilgilerinizde değişiklik yapabilirsiniz, başvurunuzu silebilirsiniz.
Başvurunuz onaylandıktan sonra değişiklik istekleriniz için sistemden gelecek uyarı ve yönlendirme mesajlarını dikkate alınız.
Şekil 22
 
B)Sınav ücretinizi kredi kartınız veya banka kartınızla ödeyecekseniz.
Şekil 23
Ödeme yönteminizi seçerek sonraki adımı tıkladığınızda ekranınıza ödeme bilgilerinizi yazacağınız bölüm gelecektir.
Şekil 24
Ödeme işlemlerine ilişkin banka ve güvenlik bilgilerini okuyunuz, Tamam yazan yeri tıklayınız.
Şekil 25
Kredi kartı veya banka kartı bilgilerinizi eksiksiz yazınız ve Gönder yazan yeri tıklayınız. Ödemenizin alındığına ilişkin bilgi ekranına ulaşacaksınız.
Şekil 26
 
Kapat yazan yeri tıkladığınızda aşağıdaki örnekte olduğu gibi başvurduğunuz sınavı göreceksiniz.
Şekil 27
 
UYARI :
Ödeme bilgilerinizin ve başvurunuz onaylandığını onay kutucuğundan takip edebilirsiniz.
Sınav ücretinizin (havale yöntemiyle yaptıysanız) ödeme bilgisi ve sınav başvurunuz onaylanana kadar bilgilerinizde değişiklik yapabilirsiniz, başvurunuzu silebilirsiniz.
Başvurunuz onaylandıktan sonra değişiklik istekleriniz için sistemden gelecek uyarı ve yönlendirme mesajlarını dikkate alınız.
ADB SINAVINA GİRECEK ADAYLAR İÇİN SAĞLIK RAPORU UYARISI
Sağlık raporunu tarayıp sisteme yerleştirmeden sınav başvurunuz onaylanmayacaktır. Raporun aslını sınav yerine gelirken yanında getirip sınav komisyonuna teslim edeceğinizi unutmayınız.
Sağlık raporu için adayın, bünyesinde göz ve KBB uzmanı çalıştıran resmi veya özel sağlık kuruluşlarında muayeneden geçmiş olması yeterlidir. Şu kadar ki, amatör denizcilerin bu muayeneleri, kara taşıt sürücüleri için geçerli olan esaslar dâhilinde yapılır, ancak monoküler olup sağlam gözü 10/10’dan daha az görenler ile renk körlüğü veya gece körlüğü olanlar ADB alamazlar.
Bu nedenle, üzerinde “B Sınıfı Sürücü Olur İbaresi” bulunan rapor kabul edilmez.
Rapor, muayene sonucunu "Amatör Denizci Belgesi Alabilir" ibaresiyle ifade edecektir ve sınav tarihinden en çok dört ay önce düzenlenmiş olmalıdır.
Kullanıcı menüsünden “sağlık raporum” seçeneğini tıklayınız.
Şekil 28
 
Göz at” yazan yeri tıklayarak bilgisayarınızda sağlık raporu tarama dosyasını bulunuz ve sisteme aktarınız, ekrana aşağıdaki örnek görüntü gelecektir.
Şekil 29
 
ÖNEMLİDİR:
  • Başvurunuzun incelenecek, ödemenize ait bilgiler banka kayıtlarıyla eşleştirilecek ve size başvurunuzun onaylandığına ilişkin bir e-posta ulaşacaktır. Başvurunuz onaylanıncaya kadar Kimlik-iletişim bilgilerinizi, fotoğrafınızı ve sağlık raporunuzu değiştirebilirsiniz, sınav başvurunuzu silebilirsiniz.
  • Başvurunuz onaylandıktan sonra kimlik-iletişim bilgilerinizi, fotoğrafınızı, sağlık raporunuzu ve sınav başvurunuzu değiştirmek, silmek onayın kaldırılmasına bağlıdır.
  • Başvurunuzun onaylandığını görmek için kullanıcı menüsünden sınav başvurularımı seçiniz. Sınav başvurunuzun onaylandığını onay kutucuğunun işaretli olmasından da anlayabilirsiniz
Başvuru formunuza aşağıdaki örnek görüntüde olduğu gibi seç yazan yerin yanındaki işaretini tıklayarak ulaşabilir, formunuzu yazıcınızdan alabilirsiniz.
Sınav başvurunuzun onaylandığını onay kutucuğundan takip ediniz.
Şekil 30
Randevu yazan yeri tıklayınız, ekranınıza aşağıdaki örnek görüntü gelecektir.
Sınav gün ve saatini seçiniz. Aşağıdaki örneğimizde aday randevu takviminden 30.06.2007 gün saat 10:00 sınavını seçmiştir.
Şekil 31
Belirlediğiniz sınav günü ve saatini sınavdan bir gün önceye kadar değiştirebilirsiniz.
Sınav başvuru formunuzu aşağıdaki örnek görüntüde olduğu gibi işaretli bölümden alabilirsiniz.
 
 
Şekil 32
BAŞVURUNUZDA SORUNLA KARŞILAŞMANIZ HALİNDE TELEFON ETMEK YERİNE adf@adf.org.tr E-POSTA ADRESİMİZE YAZINIZ.

SINAVINIZA BAŞVURMAK İÇİN ŞİMDİ TIK'LAYABİLİRSİNİZ :
 
 
  

 
 
© 1991-2021 ADK.org.tr   |  Tasarım & Barındırma: FNT Hosting